Yavaş Bir Bilgisayarı Hızlandırmak için 6 Kolay Yöntem

Yeryüzündeki hiçbir şey  yavaş bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kadar üretkenliği engelleyemez. Son dönemde yapılan bir araştırma Amerikalıların haftada ortalama iki saatini yavaş bilgisayarlarında ve bekleyerek geçirdiklerini ortaya çıkardı. Yavaş, arızalı bir bilgisayarın başında daha fazla zaman kaybetmeyin! Sorunları gidermek ve düzeltmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Yavaş Bilgisayar Nasıl Onarılır

PC veya MacBook farketmez, yavaş bir bilgisayarı onarmak için aşağıdaki altı ipucunu deneyebilirsiniz.

Eski veya Kullanılmayan Programları Kaldırın

Şimdi hemen başlayın, eski ve/veya kullanılmayan programları kaldırın. Kullanılmayan programları cihazınızdan kaldırarak depolamayı boşaltır ve programların arka planda çalışmasını engellemiş olursunuz. Böylece bilgisayarınızda depolama alanı açar ve onu hızlandırırsınız.

Windows bilgisayarlarda, programları “Başlat”> “Denetim Masası”> “Programlar ve Özellikler” e tıklayarak kaldırabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda, programları “Uygulamalar” klasörünüzden “Çöp Kutusu” klasörünüze sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yazılımınızı Güncelleyin

Bu işlemin ardından, yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güvenlik ve performans sorunlarını önlemek için bunun acil olarak yapılması elzem olsa da çoğu kullanıcı “Daha Sonra” düğmesine tıklayarak bu eylemi ötelemekte ve bilgisayarın güncel yazılım ile çalışmasını engellemektedir.

Windows bilgisayarınızda yazılım güncellemelerini kontrol etmek için “Başlat”> “Denetim Masası”> “Windows Update”> “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine gidin. Mac bilgisayarınızda yazılım güncellemelerini kontrol etmek için “App Store”> “Güncellemeler”, herhangi bir yazılım güncellemesi görünürse,“ Güncelle ”düğmesine tıklayın.

Sabit Sürücünüzü Yükseltin

Bilgisayarların performansı düştüğünde, sabit sürücü bu sorunun temelini oluşturmaktadır. Sabit sürücünüzün yüzde 90’ı doluysa, bir miktar alanı temizlemeyi ve büyük dosyalarınızı birleştirmeyi denemelisiniz.

Boş alan ve birleştirilmiş dosyalarınız varsa, ancak cihazınız halen yavaş çalışıyorsa, bir sabit sürücü yükseltmesi yapın. Alternatif olarak, performansı arttırmak için konunun teknik uzmanlarından bir SDD takviyesi üzerine bilgi talep edin.

RAM’inizi yükseltin

RAM’iniz tükeniyorsa, yükseltme zamanı gelmiş olabilir. Daha hızlı RAM, bilgisayarın işlemcisiyle iletişim hızını artırır ve yükleme sürelerini azaltır. Ayrıca ek RAM kapasitesi, bilgisayarınızın işletim sistemi ve uygulamalarının yanıt verebilirliğini ve hızını artırır.

Kötü Amaçlı Yazılım olup olmadığını kontrol edin

Son olarak, bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan korumalısınız. Kötü amaçlı dosyaları ve yazılımları kontrol etmek için, bilgisayarınızı antivirüs yazılımı ile tarayın. AVG, McAfee ve Norton gibi anti-virüs yazılımları, bilgisayarlarını güvende tutmak için basit bir yola ihtiyaç duyan kullanıcılar için fevkalade bir seçimdir.

CPR Cep Telefonu Onarımında Ayarlama

Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz ve bilgisayarınız hala bir salyangoz hızında çalışıyorsa, en yakın CPR mağazasına başvurun. CPR teknisyenleri, Apple, Toshiba, Asus HP, Dell ve benzeri cihazlar dahil olmak üzere tüm marka ve modellerin masa üstü ve dizüstü bilgisayarlarını tamir etme deneyimine sahiptir. Bilgisayarınızın donanım sorunu ya da yazılım sorunu nedeniyle yavaş çalışıp çalışmadığı, ekibimiz tarafından teşhis edebilir ve giderebilir.