Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

İlk telefonlarda da akıllı telefonlarda da yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir sorusunun cevabı merak edilmektedir. Çünkü birçok satıcı, en az 12 saat ya da 24 saat şarj edilmesi gerektiğini ifade eder. Yeni aldığınız birçok akıllı telefon muhtemelen %50’nin üzerinde şarjla size gelecektir. 

Son yıllarda akıllı telefonların yanlış şarj edilmesi ve kullanım kalitesinin azalması nedeniyle ilk alınan cihazın ne şekilde şarj edilmesi gerektiği de merak edilmektedir. Son derece önemli olan akıllı telefonların şarj süresinin doğru şekilde takip edilmesi gerekir. Orijinal şarj aletinin kullanılmasıyla birlikte şarj edilecek olan cihazınız birçok bilginin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. 

Yeni alınan akıllı telefonlar genelde ilk alındıklarında 6 saat şarj edilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Yeni nesil İyon Lityum piller için bu süre yeterlidir. 24 saatlik şarj gereksinimi hiç bir şekilde doğru değildir. 

Akıllı Telefon Doğru Şekilde Nasıl Şarj Edilir?

Akıllı telefonların doğru bir şekilde şarj edilmesi son derece önemlidir. Genelde yanlış bir şarj etme anlayışı olduğundan birçok cihazın pil ömrü kısa sürede bitmektedir. Normal süreçte telefon kaç saat şarj edilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız size önemli ipuçları vereceğiz.

  • Öncelikle her zaman için cihazınızın orijinal şarj aleti ve bataryasıyla kullanılmasını sağlayın. Yan sanayi parçalar istenmeyen sorunlar yaşamanıza neden olabilir. 
  • Şarj ederken cihazınızı sıcak zeminlerden uzak tutun 
  • Cihazınızın bataryası Lityum İyon bataryaysa cihazın sürekli şarjda kalması bir sorun oluşturmaz. Ancak cihazın sıfırlanmadan önce şarja takılması önemlidir.
  • Bataryanın sıfırlanmasını beklemeden şarj etmeniz oldukça önemlidir. Bu yüzden asla şarjın kapanana kadar bitmesini beklemeyin.
  • Yeni cihazınızı en az 6 saat şarj etmeniz yeterlidir. Daha fazlası hiçbir işe yaramayacaktır. 

Bataryalar Neden Patlar?

Bataryaların patladığı haberlerini üçüncü sayfalardan sık sık okuyoruz. Aslında bu durumda şaşıracak bir şey yok. Çünkü bataryaların aşırı ısınıp patlama sorunları ucuz yan sanayi ürünlerin kullanılmasıdır. Hem cihazı tam şarj etmeyen hem de zarar veren bu ürünler cihazın orijinal bataryasını olumsuz olarak etkilemeye başlar. 

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?Pil kritik seviyede olmadan, orijinal şarj aletini kullanarak şarj etmeniz oldukça önemlidir. Bu şekilde şarj ederseniz herhangi bir sorun yaşanmaz. Telefon kaç saat şarj edilir sorusunun cevabı cihazınız ilk üretilen telefonlardan olsa bile en fazla 16 saattir. Yeni nesil telefonlarda ise sıfırlanmadan şarj etmeniz ve cihazın uzun süre şarjda kalması sorun yaratmayacaktır. Tabi cihazınızı orijinal şarjına takıyorsanız!

Yan Sanayi Şarj Aletleri

Yan sanayi şarj aletleri ya da kablolar söz konusu olduğunda akıllı telefonların doğru şarj edilmesi işe yaramaz. Yan sanayi ürünlere iletilen akımlar problem yarattığı için kaliteli bir şarj sonucu almanız da mümkün değildir. Bu yüzden yeni nesil bir cihazınız varsa bataryasının zarar görmemesi için orijinal şarj aletlerinin kullanılması gerekir. 

Telefon kaç saat şarj edilir türünden sorulara yanıt arıyorsanız orijinal şarj aletlerini kullanarak yeni cihazınız için 6 saat, aktif kullandığınız cihazınız için ise 2 saat şarj yeterlidir. Lityum İyon pillerin şarjı dolduktan sonra şarjda kalmaları halinde herhangi bir kısa devre yapması söz konusu değildir. Ancak yan sanayi adı verilen sahte ürünler söz konusu olduğunda ısınma ve patlama riski de artmaktadır. Cihazınızın orijinal paketini kullandığınız sürece herhangi bir sorun yaşanmadan şarj edilmesi mümkün olacaktır.